Симптоми на алергията
- Алергичните дерматози се характеризират със сухота, сърбеж, лющене, зачервяване на кожата, макулопапулозен или друг обрив в областта на директен контакт с алергена или по цялото тяло. Острите алергични реакции се характеризират с образуване на големи мехури, последвано от тяхното спонтанно отваряне и образуване на отворени рани.
- Ако дихателната система е увредена, пациентът изпитва:
Симптоми на алергията, ако дихателната система е увредена
назална конгестия, придружена от затруднено назално дишане;
парене, сърбеж в носа;
кихане;
кашлица;
затруднено дишане;
рядък, прозрачен секрет от носа.
При увреждане на конюнктивата на очите се развиват:
зачервяване, подуване на склерата;
сърбеж, парене, усещане за пясък, чуждо тяло в очите;
лакримация.
Ако алерген навлезе в кръвта или храносмилателния тракт, той причинява:
подуване на оралните тъкани, усещане за чуждо тяло в гърлото;
гадене, повръщане;
спазми болка по протежение на червата;
диария.
Ако алергичната реакция е тежка, общото състояние на пациента също страда – той изпитва слабост, световъртеж, бързо се уморява, става раздразнителен и не спи добре през нощта.
Изброените по-горе симптоми на алергията при възрастни се появяват строго след контакт с определени вещества (например нанасяне на парфюм върху кожата, вдишване на прашец от лайка или ядене на фъстъци) и при липса на ефект върху тялото пациентът се чувства добре и прави не изпитват неприятни усещания.
В тежки случаи се развива анафилактична реакция, чийто последен стадий е анафилактичен шок – състояние, което застрашава живота на пациента, характеризиращо се със спад на кръвното налягане, дихателна недостатъчност, загуба на съзнание и при липса на медицинска помощ – дихателна и спиране на кръвообращението, последвано от смърт.
Какви са причините за възникването на алергиите
Причината за алергии при възрастни и деца може да бъде абсолютно всяко химично съединение, което, когато влезе в тялото, се счита от тялото за чуждо, опасно и предизвиква реакция на имунната система, насочена към неутрализиране на това съединение.
Най-честите алергии се причиняват от:
-прашец от растения (дървета и треви);
-форми;
-акари, живеещи в домашен прах;
-хранителни продукти (яйца, мляко, фъстъци, риба и морски дарове, соя, пшеница, бобови растения, цитрусови плодове, мед и други);
-лекарства (местни анестетици, някои НСПВС, антибиотици, сулфонамиди);
-отрова от насекоми (оси, пчели, мушици);
-битова химия и козметика;
-латекс;
-протеини, включени във ваксини, донорска плазма.
При първоначален контакт с алерген се активира имунната система и се образуват специфични антитела – имуноглобулини. Когато „чуждо“ вещество попадне отново в тялото, се задейства имунологичната памет – имунната система „разпознава“ алергена, бързо произвежда огромно количество имуноглобулини, синтезира редица биологични вещества (медиатори на алергията), за да свърже потенциално опасните съединение и го отстранете от тялото.
Именно медиаторите карат пациента да развие определени признаци и симптоми на алергия.