Признаци за недостиг на витамин Д и как това се отразява на костната система
Преди да отговорите на въпроса „как да укрепите костите и ставите с витамин Д“, трябва да разберете как се проявява неговият дефицит върху костната система.
Витамин Д се отнася до биологично активни вещества, които се синтезират частично в човешкото тяло. Това обстоятелство е свързано с факта, че проявите на неговия дефицит за момента може да не се усещат по никакъв начин или да се усещат под формата на явления, които никой на пръв поглед няма да свърже с нивото на калциферол в организма. По-специално, като се има предвид важната роля на витамин Д за костната система, имунната система, първите симптоми на неговия дефицит може да не са изобщо костни фрактури, а чести остри респираторни или чревни инфекции. Или, ако си припомним участието на витамин във функционирането на нервната система, неговият дефицит може да се прояви като хронично намаляване на жизнеността, депресия, апатия и умора.
Дефицитът на витамин (калциферол) провокира дегенеративни процеси в костната, съединителната и хрущялната тъкан. Съответно, от страна на костите и ставите, признаците на хиповитаминоза Д са както следва:
- болка в костите, ставите, връзките;
- инфекциозни и възпалителни лезии на ставите;
- намалена еластичност на връзките, загуба на гъвкавост на ставите, намален обхват на движение в ставите;
- остеокондрит на гръбначния стълб;
- остеоартрит на ставите;
- нарушение на структурата на костната тъкан (нейната клетъчност, намаляване на плътността – определя се чрез рентгеново изследване);
- остеопороза;
- склонност към фрактури и продължително зарастване на последните;
- костни деформации;
- в детска възраст – рахит, изоставане във физическото развитие.
Как да укрепим костите и ставите? Уверете се, че получавате достатъчно витамин!
В същото време да разчитате на слънцето и храната не си струва. За да може слънчевата светлина да осигури достатъчно производство на калциферол в кожата, трябва да живеете в южните ширини. Доказано е, че при северно географско разположение тялото не получава достатъчно слънчева светлина в продължение на няколко месеца в годината (а в северните райони – през цялата година) и изпитва недостиг на собствен, ендогенен витамин Д.